9ct White Gold 0.33ct Diamond Floral Jewellery Set | H.Samuel
0% for 4 months
Have a question about 9ct White Gold 0.33ct Diamond Floral Jewellery Set?
Need help with this 9ct White Gold 0.33ct Diamond Floral Jewellery Set?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Diamond Carat Weight | 0.30ct |
| Diamond Colour | I |
| Diamond Clarity | I3 |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Colour | Clear |
| Stone Shape | Round |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Colour | White |
| Gold Carat | 9ct |
| Number of Diamonds | 27 |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Extender Length | null null |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Width | 6.25 mm |
| Height | 7 mm |