Dancing Diamonds Platinum Plated Sterling Silver 0.25ct Round Lab-Grown Diamond Halo Pendant Necklace | H.Samuel
0% for 4 months
Insure your product with H.Samuel Premier Care.
Including theft with force & accidental damage cover from £30.00
Have a question about Dancing Diamonds Platinum Plated Sterling Silver 0.25ct Round Lab-Grown Diamond Halo Pendant Necklace?
Need help with this Dancing Diamonds Platinum Plated Sterling Silver 0.25ct Round Lab-Grown Diamond Halo Pendant Necklace?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Diamond Carat Weight | 0.25ct |
| Centre Stone Diamond Carat Weight | 0.15ct |
| Diamond Colour | F |
| Diamond Clarity | SI2 |
| Certified Diamond | Yes |
| Stone Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone Colour | Clear |
| Stone Shape | Round |
| Stone 2 Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone 2 Colour | Clear |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Plating Type | Platinum |
| Number of Diamonds | 17 |
| Plating Colour | White |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Pendant |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Width | 8.26 mm |
| Height | 16.2 mm |
| Chain Type | Cable |